Z trzeciego odcinka Pandory Rozwoju dowiesz się czy rozwój osobisty jest skuteczny, dlaczego nie należy wzorować się na amerykańskich guru oraz dlaczego przestałem morsować.
Witam Cię serdecznie, Drogi Czytelniku. Czas na trzeci odcinek podcastu Pandora Rozwoju, w którym otwieramy wiele niewygodnych puszek po to, abyś sam nie musiał tego robić.
W dzisiejszym odcinku poruszymy temat rozwoju osobistego. O tym, że temat ten jest kontrowersyjny wie każdy, bowiem ile ludzi na świecie, tyle opinii na temat rozwoju osobistego. Osobiście podchodzę do niego z pewną rezerwą, zdając sobie sprawę z tego, że niesie on za sobą mnóstwo zalet, ale także nie mniej wad.
„Rozwijanie się jest potrzebne w naszym życiu, ale nie można tego robić w sekciarski sposób.”
Ludzie konsumują rozwój, nie wyciągając z niego wniosków
Wiele osób kupuje szkolenie za szkoleniem. Proces ich rozwoju przypomina chodzenie do fastfoodowej restauracji. Przychodzą do restauracji, jedzą to, co zamówili, wychodzą i na drugi dzień nie pamiętają, co jedli. W odniesieniu do rozwoju osobistego wygląda to dokładnie tak samo. Idą na szkolenie, robią notatki, wracają do domu i nie stosują wiedzy, którą uzyskali na szkoleniu. Po pewnym czasie ponownie pojawia się głód rozwoju. Wówczas zapisują się na kolejne szkolenie i błędne koło „rozwoju” się powtarza.
„Niektórzy myślą o rozwoju ilościowym, a nie jakościowym. Liczy się dla nich liczba zrobionych szkoleń, a nie rzeczywista wartość, którą daje pojedyncze szkolenie.”
Amerykańscy guru nie mają racji
Po internecie krąży pełno memów, nabijających się z amerykańskich guru, coachów i trenerów. Wynika to z tego, że swoimi wystąpieniami wzbudzają oni paletę emocji u odbiorców. Jednych śmieszą, innych inspirują… Faktem jest jednak, że bezrefleksyjne konsumowanie treści produkowanych przez amerykańskich guru nie niesie za sobą nic dobrego. Nasi rodacy nie zauważają, że między Polakami a Amerykanami istnieje potężna luka kulturowa. Mindset Amerykanów jest z goła odmienny od mindsetu naszego. Ponadto różnią nas czynniki gospodarcze, ekonomiczne i społeczne. Tak więc wcielanie w życie niektórych rad zagranicznych mentorów na gruncie polskim nie ma najmniejszego sensu. Nie oznacza to jednak, że trzeba ich zablokować w mediach społecznościowych, a ich książki wyrzucić na bruk. BALANS – to jest słowo klucz. Nie przyjmuj wszystkich rad bezmyślnie. Przepuść je przez swój filtr racjonalności i wykorzystaj z nich wszystko co najlepsze dla Ciebie.
„Często mam tak, że jem pomidora i się cieszę.”
Rozwój osobisty nie ma samych wad
Rozwój osobisty pozwala zyskać samoświadomość. Dzięki niemu ludzie odkrywają się na nowe perspektywy i dostrzegają coś, czego wcześniej by nie widzieli. Widzę po sobie, że dzięki rozwojowi patrzę na świat dużo dojrzalej. Potrafię cieszyć się z rzeczy powszednich i właściwie zarządzać swoimi emocjami. W mojej ocenie bycie świadomym człowiekiem jest fundamentem sensu życia, a zdrowy rozwój osobisty zapewnia tą świadomość.
Chcesz dowiedzieć się więcej o wadach rozwoju osobistego?
Posłuchaj całego odcinka Pandory Rozwoju na platformach streamingowych.
Apple Podcasts
Spotify
Google Podcast
Breaker
Pocket Casts
Radio Public
Anchor