Czym jest FLOW? Niby każdy wie o co chodzi i coś tam o nim słyszał, ale jak przychodzi do konkretów to nie wiadomo co powiedzieć. W tym artykule opiszę nie tylko stan FLOW, ale także co z niego wynika i dlaczego warto wchodzić w ten stan jak najczęściej.
Czym jest FLOW?
Na samym starcie czas na odrobinę historii. Pojęcie ‘FLOW’ zostało wprowadzone do psychologii przez węgierskiego psychologa Mihalya Csikszentmihalyia w 1975 roku. W wielkim skrócie – FLOW jest stanem emocjonalnym na pograniczu satysfakcji i euforii odczuwanym podczas wykonywania konkretnej czynności. Brzmi naukowo? No jasne, że tak! Natomiast mimo to definicja wydaje się być zrozumiała. Kiedy wykonujesz czynność, która bardzo Cię angażuje – wchodzisz w stan flow! Takie to proste.
Najciekawsze w stanie flow jest to, że pojawia się on mimowolnie i podczas niego zapominamy o całym świecie. Wykonując czynność w stanie flow jesteśmy tak bardzo na niej skupieni, że nie obchodzi nas rezultat działania, nagrody ani kary. Zatracamy się w samym procesie wykonywania tej czynności.
Wiele osób doświadcza stanu flow w chwili realizowania swojej pasji. Jak sugerują badania, flow jest często doświadczany podczas uprawiania sportu, medytacji czy tworzenia muzyki. Natomiast z doświadczenia wiem, że gra w szachy, obserwacja natury czy czytanie książki także mogą prowadzić do flow.
Jeśli przypominasz sobie moment, w którym całkowicie zatraciłeś się w wykonywaniu danej czynności to mam dla Ciebie dobrą informację – byłeś w stanie uniesienia (flow). Jak pamiętasz, jest to przyjemny stan, który daje 100% satysfakcję z własnej pracy. Stąd można sformułować wniosek: im częściej doznajesz uniesienia (przepływu), tym szczęśliwszy jesteś. Jest to prosta recepta na szczęście psychologa z trudnym nazwiskiem.
Co czujesz podczas wykonywania działań?
Na podstawie koncepcji węgierskiego psychologa skonstruowano interesujący wykres, który przedstawia zależności między poziomem wyzwania stojącego przed nami a poziomem umiejętności. Poniżej udostępniam ten wykres:
Jak widzisz, przy niskim poziomie wyzwania i jednoczesnym niskim poziomie umiejętności dochodzi do apatii. Równie nieciekawie jest w przypadku, gdy nasze umiejętności są niskie, a wyzwanie jest trudne – wtedy odczuwamy lęk. Zdecydowanie najlepszym scenariuszem jest posiadanie wysokich kompetencji przy jednoczesnym trudnym zadaniu. Ważne jest to, aby to zadanie było w naszym zasięgu.
Według tej koncepcji zadanie, przed którym stoimy powinno być wymagające. Nie może to być coś, co robimy z zamkniętymi oczami… I to właśnie ta trudność zadania przy naszym wysokim poziomie umiejętności zapewnia nam stan przepływu.
Dlaczego stan przepływu jest dla nas ważny?
Jeżeli uważnie czytałeś ten artykuł od początku to zapewne odpowiedź przychodzi Ci na myśl. Brzmi ona następująco: podczas stanu flow jesteśmy szczęśliwi. Całkowite zatracenie się w wykonywanej czynności zapewnia nam poczucie szczęścia. WIemy, że stoimy przed wyzwaniem i stajemy przed nim, jednocześnie nie myśląc o tym jak o wyzwaniu. W tym momencie czas nie ma żadnego znaczenia, bo jesteśmy zafiksowani na tym, co robimy “tu i teraz”. Prawdopodobnie jest to najprzyjemniejszy stan jakiego możemy doświadczyć, który zapewnia nam 100% szczęście.
Osoby często doświadczające stanu przepływu wykazują się niezwykłą kreatywnością oraz produktywnością. Pewnie w tym momencie na myśl przychodzą Ci historie ludzi sukcesu ze świata nauki czy biznesu. To oni byli w stanie w 100% poświęcić się swojej pasji i pracować od rana do nocy, zapominając o posiłkach.
Tak, byli oni w stanie flow!
Najbardziej optymistyczne jest to, że stan ten jest dla KAŻDEGO. Wystarczy nabyć odpowiednie umiejętności w danej dziedzinie, a następnie całkowicie się w niej zatracić. Być może po przeczytaniu tego wpisu odłożysz urządzenia elektroniczne i weźmiesz się za realizowanie swojej pasji. Wówczas to ja stanę się Twoją kotwicą do stanu flow 🙂
Miłego dnia,
Dawid Świstek