Wyznaczenie celu jest czynnością prostą wyłącznie z pozoru. W praktyce wymaga ona bardzo kompleksowej analizy zarówno celu, jak i czynników psychicznych, dzięki którym owy cel można osiągnąć. W tym artykule opiszę skuteczne i przebadane metody wyznaczania sobie celów.
Bądź Mądry!
Powyższy apel jest jak najbardziej na miejscu. Zwłaszcza kiedy wyraz “mądry” zamienimy na anglojęzyczny odpowiednik – “smart”. Bycie SMART jest fundamentem prawidłowego zrealizowania celów zgodnie z technologią… SMART!
SMART jest techniką pozwalającą poprawnie sformułować cel. Korzystają z niej psychologowie, coachowie, mentorzy czy nauczyciele. Jej największą zaletą jest kompleksowość, bo dzięki niej można bardzo dokładniej przeanalizować swój cel i sformułować go tak, aby jedynie działanie dzieliło Cię od jego osiągnięcia.
Technika SMART składa się z pięciu elementów, których nazwa zaczyna się na poszczególne litery: S-M-A-R-T. Sprytne, prawda? Wobec tego przejdźmy do poszczególnych liter.
S – Cel powinien być skonkretyzowany. Co to znaczy? Zdanie zawierające cel powinno być tak prosto napisane, aby osoba, która nie ma żadnego pojęcia o Twoim celu – byłaby w stanie go zrealizować. Jest to ważne z tego powodu, aby Twój mózg dokładnie wiedział na co ma się ukierunkować i o czym ma myśleć. Jeśli kiedykolwiek czytałeś pismo prawnicze lub artykuł akademicki to pewnie wiesz jak wielkiego skupienia wymaga od Ciebie 100% ich zrozumienie. To kompletnie bezsensowne w stosunku do wyznaczania celów. Pamiętaj, że cel musi być konkretny.
M – Cel powinien być mierzalny. Jeżeli formułujesz cel to koniecznie ustal od czego będzie zależeć jego realizacja. W tym celu zastosuj konkretną miarę – skala 1-10, ilość zarobionych pieniędzy czy liczba kilogramów, które stracisz w procesie odchudzania. Chcesz osiągnąć cel? Zaplanuj odmierzanie jego realizacji.
A – Cel powinien być osiągalny. Wiele osób, z którymi pracuję indywidualnie wyznacza sobie zbyt duże cele. Chcą zarobić milion w rok, choć obecnie zarabiają rocznie 100.000. Mają zamiar schudnąć 20 kg w miesiąc. Chcą nauczyć się perfekcyjnie języka obcego w 2 miesiące. Przykłady można mnożyć. Każdy z nich jest oderwany od rzeczywistości, o ile nie mamy do czynienia z kimś wybitnym. Jednak – umówmy się – bazujmy na realiach. Wyznacz cel osiągalny na miarę swoich możliwości. Badania psychologiczne jednak pokazują, że lepiej, aby cel był delikatnie większy niż mniejszy. Oznacza to, że lepiej wyznaczyć cel, który delikatnie wykracza poza Twoje możliwości niż taki, który osiągniesz z łatwością.
R – Cel powinien być istotny. Dlaczego miałbyś dążyć do osiągnięcia celu, który nie jest dla Ciebie ważny? Mało kto zadaje sobie takie pytanie. To właśnie przez to tak mało osób osiąga swoje noworoczne postanowienia. To, że chcesz schudnąć nie jest dla Ciebie wcale istotne. Musisz zadać sobie pytanie: “Dlaczego chcę schudnąć?”. Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Być może źle się czujesz ze swoją sylwetką albo nie chcesz słuchać negatywnych komentarzy Twoich koleżanek… Poznaj swoją motywację i uderz w najbardziej czuły punkt, aby cel był dla Ciebie istotny.
T – Cel powinien być osadzony w czasie. O tym punkcie zapomina mnóstwo osób. Mają sformułowany cel, wiedzą co mają robić, ale zapominają o wyznaczeniu terminu swojego celu. Osadzenie w czasie jest naprawdę konieczne!
Cele SMART w praktyce
Czas na przedstawienie technologii SMART w praktyce.
Przypadek numer 1: Chcesz schudnąć.
W ciągu 3 miesięcy schudnę 12 kg, bo chcę założyć moją ulubioną koszulę i podobać się sobie w lustrze. Jak widzisz – cel jest konkretny, mierzalny, osiągalny, istotny i osadzony w czasie. Został sformułowany prawidłowo!
Przypadek numer 2: Chcesz więcej zarabiać.
W najbliższym kwartale zarobię 20% więcej, bo chcę kupić nowy samochód dla mojej rodziny. Ponownie – cała technologia S.M.A.R.T. została wykorzystana.
Przypadek numer 3: Chcesz uprawiać sport.
Będę biegał 3 razy w tygodniu (w poniedziałek, środę i piątek) na dystansie 5 km o godzinie 17:00. W tym przypadku także każda literka z technologii SMART została doskonale uzupełniona.
Poznaj siebie
Kończąc ten artykuł nie mogę nie przypomnieć o zasadzie naczelnej. Jeżeli chcesz osiągać cele to powinieneś dobrze poznać siebie. Przeanalizuj swoje motywacje, potrzeby i emocje. Kiedy odkryjesz DLACZEGO chcesz dokonać zmiany w swoim życiu lub osiągnąć konkretny cel to poczujesz, że osiągnięcie go jest na wyciągnięcie ręki. Przy odpowiedniej motywacji i zastosowaniu technologii SMART jesteś w stanie zrobić naprawdę wiele!
Miłego dnia,
Dawid Świstek