Docenianie i wspieranie innych jest ważną częścią naszego życia. Zwłaszcza kiedy Twoja inteligencja emocjonalna jest na wysokim poziomie i pragniesz nie tylko sam dobrze się czuć, ale także przekazywać innym dobrą energię. Każdy z nas lubi być chwalony i podziwiany, choć niektórzy mogą się tego wyrzekać. Faktem jest jednak to, że kiedy jesteśmy chwaleni czujemy się potrzebni. Znamy swoją wartość i wiemy, że nasze życie ma sens. W tym artykule przekażę 5 sposobów na to, aby łatwiej doceniać i wspierać innych.
Mów “my” zamiast “ja i ty”
Stosowanie formy “my” zapewnia poczucie tożsamości i przynależności do grupy. Ludzie mają naturalną potrzebę bycia częścią czegoś większego – nawet 2-osobowej grupy. Dlatego kiedy chcesz pokazać jak ważna jest dla Ciebie dana osoba to mów do niej przez pryzmat “nas”, np.: “świetnie to zrobiliśmy” czy “razem damy radę”.
Mów po imieniu
Być może słyszałeś kiedyś o efekcie cocktail-party… Polega on na tym, że jesteśmy szczególnie uwrażliwieni na słuchanie informacji dotyczących naszego JA. Kiedy jesteś na głośnej imprezie i ktoś na głos powie Twoje imię to automatycznie zareagujesz. Tak działa nasze ego – jesteśmy bardzo skupieni na wszystkich informacjach, które nas dotyczą. Mając tę wiedzę można ją wykorzystać w dobrej wierze. Kiedy rozmawiasz z kimś na kim Ci zależy – używaj jego imienia. Zwracaj się do niego po imieniu i wplataj je w rozmowę. Pamiętaj jednak o tym, że zbyt częste używanie czyjegoś imienia może przynieść odwrotny efekt… Dlatego stosuj tę technikę z umiarem.
Pochwal przy wszystkich
Dotarliśmy (widzisz – użyłem liczby mnogiej wg zasady #1) do zasady najważniejszej, bo bezpośrednio odnosi się do doceniania. A mowa o… chwaleniu innych. W tym przypadku zasada jest prosta: jeśli kogoś chwalisz – rób to publicznie. Dzięki temu siła pochwały będzie znacznie większa. Pamiętaj o jeszcze jednej rzeczy. Kiedy chwalisz – rób to publicznie! Kiedy krytykujesz – rób to na osobności! Nigdy inaczej! Pod żadnym pozorem! Cztery wykrzykniki świadczą o tym jak bardzo jest to ważne.
Wykorzystaj efekt kameleona
Efekt kameleona polega na automatycznym naśladowaniu zachowań innych ludzi. Jednak można go wykorzystać świadomie. Każdy z nas ma swoje ulubione słówka, zwroty czy zachowania. Kiedy uważnie przypatrzysz się swojemu rozmówcy to po kilku minut wspólnej pogawędki na pewno znajdziesz kilka zachowań, które go cechują. Teraz wystarczy, że umiejętnie wykorzystasz te zachowania i wpleciesz je do swoich wypowiedzi. Odbiorca powinien poczuć z Tobą więź. O świadomym stosowaniu efektu kameleona napiszę osobny artykuł, gdyż nie jest to wcale takie proste jak mogłoby się wydawać.
Zapytaj o radę
Jak się czujesz gdy ktoś poprosi Cię o radę? Jesteś z siebie dumny? Myślisz, że komuś zależy na Twojej opinii? Czujesz się doceniony? To oczywiście pytania retoryczne. Nie ma bardziej bezwzględnego sposobu wyróżnienia danej osoby niż zapytanie o radę. Pyta się o radę ekspertów, profesjonalistów, autorytetów oraz osoby, z których zdaniem się liczy – rodziców, babcię, dziadka, przyjaciół. Chcesz pokazać, że zależy Ci na zdaniu danej osoby i chcesz ją docenić? Poproś ją o radę. To takie proste
Mam nadzieję, że dzięki tym 5 strategiom zrozumiesz działanie mechanizmu wsparcia i doceniania innych.
Miłego dnia,
Dawid Świstek