Czym jest hejt? Jak radzić sobie z hejtem i hejterami? Czy istnieje skuteczne narzędzie pozwalające całkowicie wyeliminować hejt? Te pytania zadają sobie różni twórcy internetowi, którzy co najmniej raz w życiu spotkali się z negatywnym komentarzem na swój temat. W tym wpisie przedstawię Ci skuteczne strategie, z których sam korzystam i które szczerze polecam.
Czym jest hejt?
Na samym wstępie warto zaznaczyć jedną rzecz:
Konstruktywna krytyka NIE JEST hejtem!
Powyższe zdanie jest wręcz świętością w świecie mediów społecznościowych. Dlaczego? Bowiem nastały czasy, w których negatywny komentarz na temat twórcy internetowego może zostać zaliczony w poczet hejtu. Choć w istocie wcale nim nie musi być.
Hejt jest celowym działaniem, opierającym się na generalizacji, zniekształceniu oraz domysłach, zwieńczonym wysokim poziomem emocjonalności. Hejt odrzuca fakty, chłodną kalkulację i racjonalną analizę sytuacji. Z kolei hejter chce narzucić wszystkim wokół swój wypaczony obraz rzeczywistości.
Motywacją hejtera może być chęć zaistnienia, zwrócenia na siebie uwagi, obrony swojego ego lub złudnego zwiększenia poczucia własnej wartości. Motywacji hejtera jest znacznie więcej, natomiast powyższe należą do grupy najpopularniejszych.
Jak odróżnić hejt od krytyki?
Jeśli w internecie przeczytasz negatywny komentarz na swój temat to zanim zaklasyfikujesz go do hejtu, oceń czy rzeczywiście jest on hejtem.
Po pierwsze – zastanów się, czy komentarz zawiera zwroty emocjonalne lub czy mógł zostać napisany w emocjach. Jeśli TAK to jest to jeden z dowodów na to, że komentarz może być hejtem.
Po drugie – zwróć uwagę na to z jakiego konta pisany jest komentarz. Konta anonimowe mają to do siebie, że ich autorom dużo łatwiej jest umieszczać negatywne komentarze w sieci.
Po trzecie – przeanalizuj, czy autor komentarza, zawarł w nim Twoje historie z przeszłości. Nierzadko hejterzy śledzą swoje cele przez długi czas i potrafią wypominać sytuacje z dawnej przeszłości.
Jak dawać konstruktywną krytykę?
Jeden z najbardziej skutecznych modeli dawania konstruktywnej krytyki nosi nazwę FUKO. Jego nazwa wzięła się od pierwszy liter kolejnych etapów dawania informacji zwrotnej.
F – FAKTY
Na samym początku przedstaw fakt, czyli opisz to, co zobaczyłeś, usłyszałeś lub czego doświadczyłeś. Fakt jest zawsze obiektywny. To go wyróżnia od warstwy emocjonalnej, która jest w pełni subiektywna. Jeżeli byłbyś jurorem w programie typu talent-show i jeden z uczestników by sfałszował to mógłbyś stwierdzić, że w 40 sekundzie występu zaśpiewał nieczysto. W ten sposób zaczyna się konstruktywna krytyka.
U – USTOSUNKOWANIE
W drugim etapie powinieneś ustosunkować się do powyższego faktu. To w tym miejscu nadajesz znaczenie faktowi przez pryzmat swoich doświadczeń. W związku z tym do głosu dochodzić mogą emocje, natomiast ZAWSZE powinny dotyczyć faktu.
K – KONSEKWENCJE
Na tym etapie dajesz komuś do zrozumienia, co się stanie w przyszłości, jeżeli nadal będzie się zachowywał w określony sposób. W przypadku fałszowania podczas śpiewu można się domyślić, że konsekwencji będzie sporo. Jedną z nich może być np. to, że ludzie nie będą Cię chcieli słuchać.
O – OCZEKIWANIA
Jest to ostatni etap udzielania informacji zwrotnej. Podczas niego powinieneś zawrzeć swoje oczekiwania względem osoby, której udzielasz feedbacku. Dzięki oczekiwaniom, krytykowana osoba zrozumie na czym polega Twoja krytyka i co może zrobić, aby w przyszłości jej uniknąć.
Gdyby każdy udzielał informacji zwrotnej według modelu FUKO to świat byłby dużo lepszym miejscem. Natomiast zdaję sobie sprawę z tego, że jest to niemożliwe.
Znając tę technikę możesz jednak wpływać na świadomość innych osób i udzielać im rzetelnego feedbacku.
Jak radzić sobie z hejtem na płaszczyźnie mentalnej?
Osoba, która Cię hejtuje najczęściej skupia się na JEDNYM ELEMENCIE Twojego wizerunku lub działalności w oparciu o to, co widzi u siebie. Co to oznacza w praktyce? Ludzie są dla siebie nawzajem lustrami, czyli odbiciam własnych cech.
Jeżeli na Facebooku lub Instagramie umieścisz zdjęcie spod palmy z wyjazdu wakacyjnego i jedna z osób dopuści się hejtu w komentarzu to być może zazdrości Ci wyższego statusu. Być może sama chciałaby wybrać się na wakacje, ale wydaje pieniądze na inne rzeczy. Być może zazdrości Ci dobrej pracy, a sama nie poświęca dziennie nawet 15 minut na zdobywanie nowej wiedzy.
Jak ta wiedza może Ci pomóc radzić sobie z hejtem na płaszczyźnie mentalnej?
Przede wszystkim, kiedy zdasz sobie sprawę z motywów, które rządzą hejterami możesz przekuć hejt w coś dobrego. Skoro wiesz, że jest on działaniem wywołanym najczęściej deficytem kompetencji, umiejętności lub cech hejtera to zdasz sobie sprawę z tego, że hejt nie uderza w Ciebie.
Zadaj więc sobie pytania: Co może odczuwać ta osoba? Jaka mogła być jej motywacji do napisania ofensywnego komentarza? Jakie wydarzenie mogło ją zmotywować do hejterskiego działania?
Pamiętaj! Ty jesteś obiektem hejtu, natomiast jego powód jest zlokalizowany bezpośrednio w hejterze, a nie w Tobie.
Czy warto usuwać hejt?
To zależy. Od czego? Od wielu czynników… Jednym z głównych jest to, jak długo tworzysz treści w internecie i jak bardzo złośliwe komentarze wpływają na Twoje samopoczucie.
Osobiście jestem na tym etapie życia twórcy, w którym cokolwiek na swój temat przeczytam w internecie to nie przywiązuje do tego większej wagi. Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że zaczynając swoją przygodę w inter
Jeśli uznasz, że blokowanie hejtu jest strategią właściwą dla Ciebie to blokuj, usuwaj lub zgłaszaj. Nie ma w tym nic złego. W końcu Twój profil w mediach społecznościowych należy do CIEBIE, a każdy kto na nim zagości jest GOŚCIEM. Wobec tego czuj się komfortowo. Ze sobą. Z innymi. Ze światem.
Miłego dnia,
Dawid Świstek
Więcej o hejcie możesz usłyszeć w 18. odcinku podcastu PANDORY ROZWOJU.