Czujesz, że czasami brakuje Ci sił? Odczuwasz silne napięcie, które nie pozwala Ci normalnie funkcjonować? Marzysz o tym, aby odczuć wewnętrzny spokój? Jeśli chociaż raz odpowiedziałeś twierdząco na powyższe pytania to wiedz, że dobrze trafiłeś. W tym artykule opiszę naukowe metody, dzięki którym pozbędziesz się napięcia i stresu oraz zaczniesz cieszyć się każdą chwilą.
Ach, ta jesień…
Za oknem ponownie robi się szaro, buro i deszczowo. Dzieci pakują tornistry i wędrują do szkół. Dorośli pakują torby albo aktówki i spieszą się do pracy. Po słonecznych dniach zostało tylko mgliste wspomnienie, choć mam nadzieję, że słońce jeszcze niejednokrotnie zawita na niebie. Ale wróćmy do tematu głównego… Wrzesień jest szczególnym miesiącem i gdybym miał go ożywić to z pewnością byłby on zasępionym mężczyzną, który od niechcenia chlapie na każdego solidną dawką wody o 5 rano. Trudno więc go polubić.
Natomiast miesiąc ten jest niezmiernie potrzebny. Pełni on funkcję balansu pomiędzy rozleniwionymi miesiącami wakacyjnymi a zapracowanymi miesiącami jesiennymi. Należy przyznać, że okres przejściowy nie jest przyjemny, bo przecież tak miło się wypoczywa i bardzo trudno jest zabrać się za obowiązki, czyż nie?
Pracować jednak trzeba! Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Jednak wraz z przejściem z trybu “odpoczynek” na “ciężka praca” nasz mózg musi pozmieniać pewne schematy i przystosować się do obecnej sytuacji. Nierzadko wiąże się to z obniżonym nastrojem, odczuwaniem silnego napięcia czy bezradnością. Istnieją jednak pewne techniki, dzięki którym można praktycznie bezboleśnie przejść z jednego trybu do drugiego.
Zadbaj o zegar biologiczny
Pewnie niejednokrotnie spotkałeś się ze stwierdzeniem mówiącym o tym, że “zegar biologiczny reguluje pracę naszego organizmu”. I jest to prawda, jednak niektórzy szli o krok dalej twierdząc, że “wszyscy ludzie mają jeden zegar biologiczny”. To zdanie jest MITEM.
Każdy z nas ma swój wyjątkowy zegar biologiczny, do którego się dopasowuje. Stąd się wziął podział na ranne ptaszki oraz nocnych marków. Gdyby każdy z nas funkcjonował tak samo to niemożliwa byłaby praca zmianowa, nie wspominając o działalności nocnych klubów. Jednak niektórzy bardzo nie dbają o swój zegar biologiczny, całkowicie o nim zapominając.
Najstarsi filozofowie jak i współczesne badania potwierdzają jedną ważną rzecz: “rutyna i schematy w ludzkich zachowaniach odgrywają kluczową rolę”. Dzięki schematom czujemy się pewnie, wiemy czego się spodziewać oraz zostajemy w bezpiecznej strefie. Tak samo czuje się nasz organizm, kiedy wie o której zaśnie i o której wstanie z łóżka. Badania pokazują, że przewlekły stres może rozregulować zegar biologiczny. Ale nie tylko on! Za rozregulowanie naszego zegara biologicznego odpowiadają także intensywne ćwiczenia fizyczne o złych porach, doświadczanie skrajnych silnych emocji czy stosowanie złej diety. Czynniki te omówię nieco niżej w tym artykule, natomiast póki co zapamiętaj jedną rzecz: DBANIE O ZEGAR BIOLOGICZNY JEST ISTOTNE DLA NASZEGO ZDROWIA PSYCHICZNEGO I FIZYCZNEGO.
Zadbaj o zdrowy sen
Pewnie słyszałeś kiedyś o melatoninie. Bardzo często jest ona nazywana hormonem snu. Nie bez powodu, bowiem odpowiada za jakość naszego snu. Funkcją melatoniny jest wyciszenie naszego organizmu, a trudno o większe wyciszenie niż podczas snu – stąd wziął się przydomek melatoniny. Czas więc na techniki, dzięki którym produkcja melatoniny w okresie wieczornym wzrasta, zapewniając nam dobry sen.
- W ciągu dnia jak najczęściej wystawiaj się na światło dzienne, aby zwiększyć produkcję melatoniny w godzinach nocnych.
- Używaj okularów blokujących światło niebieskie wytwarzane przez urządzenia elektroniczne.
- W godzinach wieczornych używaj żarówek dających ciepłe światło pomarańczowe lub świec. Unikaj jaskrawych lampek oraz żarówek.
- Jedz na śniadanie produkty bogate w tryptofan oraz witaminę B6 (banany, jajka).
- Staraj się nie jeść po zachodzie słońca i zachowaj dłuższy okres postu przed pierwszym posiłkiem dnia.
- Zadbaj o to, aby jeść jak najwięcej w pierwszej połowie dnia i jak najmniej w drugiej połowie.
- Staraj się uprawiać sport w godzinach porannych i unikać jakichkolwiek ćwiczeń fizycznych w godzinach wieczornych.
- Przed snem postaraj się schłodzić sypialnię lub pokój, w którym śpisz.
- Nie pij napojów zawierających kofeinę co najmniej 3 godziny przed pójściem spać.
- Pójdź na 15-minutowy spacer po każdym posiłku.
Dzięki zastosowaniu tych technik produkcja melatoniny w Twoim organizmie znacznie wzrośnie, a Twój zegar biologiczny się ustabilizuje.
Misja zakończona powodzeniem
Mam nadzieję, że dzięki kilkunastu powyższym technikom zrównoważysz swój stan psychiczny. Natomiast pamiętaj – długotrwałe odczuwanie napięcia czy obniżony nastrój warto skonsultować ze specjalistą w postaci wykwalifikowanego psychoterapeuty. Skuteczna terapia jest gwarantem pozbycia się przygnębiających objawów w sferze psychicznej i powrotu do pełni sił. Dlatego jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy to skonsultuj się z psychoterapeutą.
Miłego dnia,
Dawid