Budowanie marki osobistej jest skomplikowanym procesem, który wymaga ogromnego zaangażowania. Wiele osób na początku swojej drogi popełnia rozmaite błędy niszcząc swoją markę w zarodku. Przecież proponowanie swoim fanom produktów i usług na początku drogi jest totalnym strzałem w kolano. W związku z tym jak dobrze rozpocząć proces budowania marki osobistej?
Świadomość Twojej marki
Chcesz mieć sławną markę osobistą? Marzysz o tym, aby zarabiać na swoich produktach i usługach? Pragniesz podzielić się ze światem swoim pomysłem? Jeżeli co najmniej raz odpowiedziałeś twierdząco to musisz wiedzieć, że każdy z tych scenariuszy powinien zaczynać się od zbudowania świadomości marki.
Świadomość marki była, jest i zawsze będzie kluczowa w kontekście marketingowym. Dzięki zbudowaniu świadomości marki zasiewasz wśród ludzi myśl, której głównym hasłem jest to, że TWOJA MARKA ISTNIEJE. Bez tego – nie ma Cię na rynku albo działasz w podziemiu.
Wiele osób zapomina o tym, że zbudowanie świadomości jest warunkiem koniecznym do osiągnięcia sukcesu w biznesie. Nieważne czy myślimy o wielkim koncernie spożywczym, firmie odzieżowej czy małym sklepiku lokalnym. W każdym przypadku zbudowanie świadomości marki jest warunkiem niezaprzeczalnie koniecznym.
“No ale jak zbudować świadomość marki?” – może zapytać bardziej przenikliwy czytelnik.
Sposobów jest kilka, o ile nie kilkadziesiąt. Spore grono osób zaczyna od opublikowania w social mediach materiału wideo, w którym opowiada o ciekawych sytuacjach mających odzwierciedlenie w ich niszy. Nierzadko materiały te mają charakter rozrywkowy, a nawet – komediowy. Dlaczego? Ludzie zapamiętują emocjami. Kiedy przeciętny widz obejrzy śmieszny film to istnieje duże prawdopodobieństwo, że pozytywne emocje przeniesie także na płaszczyznę postrzegania marki, która owy film stworzyła.
Innym sposobem budowania świadomości marki jest pojawianie się na przeróżnych platformach społecznościowych – Facebooku, Instagramie, YouTube czy TikToku. Tego typu strategia jest pracochłonna, natomiast może uczynić z Ciebie eksperta w danej branży, jeżeli stworzysz ciekawe i konkretne materiały. Dodatkowo warto pojawiać się na profilach innych marek, czyli wykonywać “crossy”. Dzięki nim można bardzo szybko zwiększyć swoje zasięgi oraz błyskawicznie pozyskać nowych i bardzo zaangażowanych fanów.
Małymi aktywnościami na sam szczyt
Kiedy zaczniesz budować swoją markę zauważysz, że zdobycie 10 czy 20 reakcji pod danym postem lub 100 wyświetleń na YouTube nie jest wcale takie proste. Natomiast pamiętaj, że ważniejsza jest jakość, a nie ilość reakcji. Niemniej jednak reakcje są fundamentem działania w social mediach. Zatem kolejnym krokiem po zbudowaniu świadomości marki na konkretnym poziomie jest zaangażowanie odbiorców do “małych aktywności”.
Niektórzy marketerzy używają pojęcia “MIKRO-AKCJE” – czyli małe aktywności, dzięki którym obserwatorzy angażują się w budowanie marki.
Do najbardziej popularnych mikro-akcji zalicza się “lajkowanie” posta. Nieco bardziej angażujące jest napisanie komentarza. A najbardziej angażujące jest udostępnienie czyjegoś materiału na swoim profilu, gdyż jest to najwyższa forma wsparcia danej marki. Nie oczekuj, że na początku Twojej drogi ktokolwiek udostępni Twój post. To wymaga czasu i zbudowania silnego zaufania między Tobą a Twoim obserwatorem.
Dlaczego mikro-akcje są istotne? Z punktu widzenia psychologicznego jest to bardzo proste. Kiedy ktoś angażuje się w działanie i wchodzi w interakcję z Twoją marką to wykorzystuje swoje zasoby, przeznaczając je Tobie. Czas jest jednym z najcenniejszych zasobów, którymi dysponujemy jako ludzie. Na tej podstawie można dojść do wniosku, że przeznaczenie komuś kilku lub kilkunastu minut w social mediach jest oznaką ogromnego szacunku i wyjątkowego zaangażowania.
Pozyskanie kontaktu to fundament zbudowania marki osobistej
Najwyższy czas skupić się na działaniach sprzedażowych. Kiedy zbudowałeś świadomość marki oraz zaangażowałeś swoich odbiorców w działania internetowe to możesz przejść do pozyskiwania pierwszych klientów. Jest to proces pracochłonny i skomplikowany, natomiast jeżeli dwa poprzednie etapy wykonałeś sumiennie to nie powinien sprawić Ci większych trudności.
Sposobów na pozyskanie kontaktu jest co najmniej kilkadziesiąt. Natomiast najbardziej popularny zakłada stworzenie darmowego produktu, który będzie atrakcyjny klienta. Jeśli jednak klient chce odebrać darmowy produkt to musi zostawić swoje dane. Najczęściej jest to imię, adres e-mail i numer telefonu. Są to najbardziej popularne dane, dzięki którym można skontaktować się z klientem w prosty sposób.
Oczywiście numer telefonu jest najbardziej ceniony, dlatego też niewiele klientów zostawia swój numer na różnych stronach internetowych. Jednak posiadając numery klientów w bazie możesz zdziałać cuda i zbudować bardzo silną relację z ludźmi.
“Dawid, jaki darmowy produkt mogę dać moim klientom?” – takie pytanie słyszę często podczas konsultacji indywidualnych.
Odpowiedź nigdy nie jest taka sama, bo każda branża cechuje się innymi wartościami. Poniżej daję przykłady 5 darmowych produktów, które doskonale się sprawdzają w poszczególnych branżach.
Trener personalny: Będąc trenerem personalnym możesz zaproponować 30-minutową konsultację, podczas której przygotujesz zalecenia dla klienta, chcącego zrzucić parę kilogramów.
Agent nieruchomości: W tej branży doskonale może sprawdzić się raport na temat cen mieszkań w poszczególnych miastach oraz wycen remontów.
Instruktorka fitness: W tym przypadku można wymyślić tysiące różnych produktów. Jednym z ciekawszych może być 40-minutowe nagranie wideo, na którym pokażesz jak zrzucić zbędne kilogramy w okolicach ud.
Firma jubilerska: Wysłanie darmowej miarki jubilerskiej jest idealnym pomysłem na pozyskanie ciekawego klienta. Jej koszt to kilka złotych, więc nawet wysłanie 200 miarek jubilerskich zwraca się, gdy jedna z osób kupi pierścionek ze szlachetnym kamieniem.
Salon samochodowy: Najpopularniejszym produktem w tej branży jest… darmowa jazda próbna. Większość (o ile nie wszystkie poważane salony) korzystają z tego rozwiązania i z tego, co wiem to sprawdza się to wyśmienicie.
I co dalej?
Dalej już tylko sprzedaż i dobra obsługa klienta. Natomiast o tym napiszę innym razem. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o budowaniu marki osobistej to koniecznie przeczytaj jeden z moich artykułów –> JAK ZBUDOWAĆ SILNĄ MARKĘ OSOBISTĄ? Dzięki niemu poznasz najważniejsze czynniki warunkujące sukces.
Możesz także obejrzeć jeden z odcinków mojego podcastu, w którym mówię o najważniejszych rzeczach, o które powinna zadbać osoba rozpoczynająca biznes –> JAK ZACZĄĆ SWÓJ BIZNES?
Miłego dnia,
Dawid Świstek