Faktem jest, że relacje są istotną częścią naszego życia. Dzięki dobrym, silnym i zdrowym relacjom jesteśmy w stanie rosnąć na różnych innych płaszczyznach – również biznesowej. Według badań z 2019 roku, 9 na 10 Polaków uważa, że miłość nadaje życiu sens. Skoro aż 90% Polaków ma taką opinię to warto skupić się na dynamice związków partnerskich i zrozumieć istotę ich działania.
3 składniki miłości
W latach 80. XX wieku Robert Sternberg – amerykański psycholog – zaproponował trójczynnikową koncepcję miłości. Jak sama nazwa wskazuje, składa się ona z trzech czynników. W ich skład wchodzą: intymność, namiętność i zaangażowanie. Aby lepiej zrozumieć dynamikę związków należy dokładnie prześledzić każdy z powyższych składników.
Intymność
Intymność to pozytywne uczucia, które wywołują bliskość, przywiązanie i wzajemną zależność partnerów od siebie.
Namiętność
Namiętność to mieszanka emocji pozytywnych (zachwyt, radość, pożądanie) z negatywnymi (niepokój, zazdrość, tęsknota), którym często towarzyszy pobudzenie fizjologiczne.
Zaangażowanie
Zaangażowanie to decyzje, myśli i uczucia, które służą przekształceniu relacji miłosnej w trwały związek i podtrzymaniu tego związku pomimo przeszkód.
Za pomocą tych trzech łatwych definicji omówiliśmy trójczynnikową koncepcję miłości. Oczywiście sama koncepcja jest zdecydowanie bardziej zaawansowana, natomiast tylko tyle wystarczy nam do zrozumienia faz związku.
Jak wygląda dynamika związku?
Każdy z nas (prawdopodobnie) wie, że nad związkiem trzeba pracować. Pod tym względem ma on wiele wspólnego z biznesem. Kiedy o niego dbasz – idzie Ci lepiej. Kiedy go nie zaniedbujesz – brakuje Ci pieniędzy. W przypadku związku, często pozytywne chęci oraz zaangażowanie nie są tak szybko widoczne jak w przypadku biznesu. Wynika to z wielu zmiennych oraz naszego podejścia do relacji interpersonalnych.
Dlatego teraz chciałbym przedstawić 5 faz związku miłosnego, które przedstawił prof. Bogdan Wojciszke. Są one oparte o koncepcję Sternberga i pokazują jak sukces związku uzależniony jest od naszej aktywności.
FAZA 1: ZAKOCHANIE
Zakochanie jest pierwszą fazą związku. To właśnie wtedy odczuwamy „motyle w brzuchu” i skupiamy się wyłącznie na zaletach partnera, całkowicie nie zwracając uwagi na jego wady. Etap ten trwa krótko, natomiast daje bardzo intensywne doznania. W tym momencie dochodzi do pojawienia się pierwszego składnika miłości – namiętności.
FAZA 2: ROMANTYCZNE POCZĄTKI
Romantyczne początki zaczynają się wtedy, kiedy zakochanie jest odwzajemnione. Faza ta w głównej mierze opiera się na namiętności, do której dochodzi zaangażowanie, dzięki czemu tworzą się podwaliny związku miłosnego.
FAZA 3: ZWIĄZEK KOMPLETNY
Jest to faza kompletna. Podczas niej występują wszystkie składniki związku: intymność, namiętność oraz zaangażowanie. Faktem jest, że z czasem namiętność spada, natomiast z drugiej strony – zaangażowanie rośnie.
FAZA 4: ZWIĄZEK PRZYJACIELSKI
Faza czwarta zazwyczaj trwa najdłużej. Z reguły pozbawiona jest namiętności, natomiast brak jednego składnika może oznaczać podwójną dawkę składnika drugiego. Dlatego niezwykle ważne jest, aby na tym etapie związku zadbać o intymność i odnaleźć wspólne pasje, ciesząc się wzajemnie swoją obecnością.
FAZA 5: ZWIĄZEK PUSTY I ROZPAD
Jest to ostatnia faza związku, do której wcale nie musi dojść. Jeśli w fazie 4. intymność oraz zaangażowanie są stale podtrzymywane to związek nie powinien stać się „pusty”.
To zależy od Ciebie… i nie tylko!
Jak można zauważyć sukces związku jest zależny od Ciebie, a także od Twojego partnera. Jeśli wspólnie dbacie o zaangażowanie, intymność, a także namiętność to nigdy nie dojdziecie do fazy piątej. Pamiętaj, że nad każdym związkiem się pracuje – podobnie jak nad biznesem. Te dwie przestrzenie są równie ciekawe, jak i zależne od siebie nawzajem. Dlatego nie zaniedbuj jednej na poczet innej.
Miłego dnia,
Dawid Świstek