Czym są mikroekspresje? Jakie tajemnice skrywa nasza twarz? Ile wyróżniamy emocji? Po co mamy mikroekspresje? Na te pytania powinieneś znać odpowiedź, jeżeli chcesz być świadomą osobą i skutecznym przedsiębiorcą.
Czym są mikroekspresje?
Mikroekspresje to nieświadome ekspresje mimiczne trwające kilkadziesiąt milisekund. Owe ekspresje korelują z odczuwanymi stanami emocjonalnymi danej osoby. W psychologii wyróżnia się 7 podstawowych emocji: radość (zadowolenie), smutek, gniew (złość), pogarda, zaskoczenie, strach i obrzydzenie. Każda z tych emocji posiada swoją unikalną ekspresję mimiczną, którą – od tego momentu – nazywać będę mikroekspresją.
Skoro już wiesz, że mikroekspresje są nieświadomymi ekspresjami mimicznymi to oznacza to, że zawsze są one szczere. Mikroekspresje bezpośrednio wyrażają nasz stan emocjonalny i dzielą się nim ze światem. Natomiast warto podkreślić, że ich niezwykle krótki czas ekspozycji sprawia, że osoba bez odpowiedniego treningu nie będzie w stanie dostrzec konkretnej mikroekspresji.
Jak wykryć kłamstwo?
Jakże wiele osób dałoby się pociąć za poznanie odpowiedzi na to pytanie. Natomiast nie mam dla Ciebie dobrych wiadomości.
NIE ISTNIEJE JEDNA SKUTECZNA METODA, DZIĘKI KTÓREJ WYKRYJESZ KAŻDE KŁAMSTWO!
Jeśli chcesz poznać techniki, dzięki którym zwiększysz swoją wiedzę z zakresu psychologii kłamstwa to koniecznie przeczytaj ten wpis: Jak wykryć kłamstwo?
Wróćmy jednak do tematu tego artykułu, czyli skupmy się na ekspresjach mimicznych. Jeżeli od początku uważnie czytałeś ten wpis to zapewne domyślasz się jak znajomość mikroekspresji może Ci pomóc w wykrywaniu kłamstw. Natomiast, kiedy nic nie przychodzi Ci do głowy – to ja przychodzę z pomocą!
Skoro mikroekspresja zawsze jest nieświadomą reakcją organizmu to oznacza to, że ma ona nieskazitelną formę. Pozbawiona jest manipulacji, mataczenia i kłamstw. W związku z tym, kiedy u konkretnej osoby rysuje się mikroekspresja radości to możemy z ogromną dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że ta osoba jest zadowolona. Proste? Proste!
Kiedy zapytasz swoją koleżankę o to, czy dobrze bawiła się na weselu bratanka i jednocześnie na jej twarzy pojawi się mikroekspresja smutku to być może na imprezie za wesoło nie było. Wykrywanie kłamstwa na podstawie analizy mikroekspresji jest diabelnie trudnym zadaniem i tylko nieliczne osoby są w stanie pochwalić się taką umiejętnością. Co więcej – nie zawsze im to wychodzi.
Jedną z ważniejszych umiejętności analizowania mikroekspresji jest poznanie emocji. Dzięki nim dużo łatwiej doznajemy empatycznych aktów i wczuwamy się w czyjąś sytuację. O emocjach i zarządzaniu nimi możesz posłuchać w 13. odcinku podcastu PANDORA ROZWOJU, który znajdziesz tutaj: Jak radzić sobie z emocjami?
Jak ćwiczyć odczytywanie mikroekspresji?
Sposobów jest kilka. Jednym z najpopularniejszych jest zgłoszenie się do Paula Ekmana. Paul Ekman jest profesorem psychologii i przez wiele osób nazywany jest ojcem mikroekspresji. Nie bez powodu. W ciągu całego swojego życia przeprowadził setki badań na ten temat, a z jego wiedzy korzystały i korzystają największe firmy i organizacje rządowe.
Jednak nie każdy ma dostęp do wybitnej sławy psychologa. To zrozumiałe. Na szczęście Paul Ekman napisał kilkaset różnych publikacji. Z tego zacnego grona mogę wyróżnić jedną książkę pt. “Emocje ujawnione”, którą mogę polecić każdemu. Dzięki niej lepiej zrozumiesz otaczający Cię świat i poznasz mikroekspresje od kuchni.
Dlatego teraz wyłącz komputer i bierz się za książkę, jeżeli chcesz zostać mistrzem komunikacji niewerbalnej.
Miłego dnia,
Dawid Świstek